Хатха-Йога (істинне розуміння цієї практики)

Друзі, сьогодні ми поговоримо про Хатха-Йогу 🧘🏼‍♀️

Хоча дана публікація безпосередньо не стосується теми Ведичної астрології, проте заняття йогою допомагає гармонізувати нашу внутрішню енергію і тим самим згладжувати або посилювати вплив планет.

Тож давайте познайомимося з цією духовною практикою ближче ❤️

У сучасному світі йога частіше асоціюється з фізичними вправами. Часто на заняттях йоги можна зустріти дівчат, які дбають про свою фігуру і займаються йогою, щоб мати гарний і стрункий вигляд. Однак це повністю суперечить сенсу і завданням цієї практики. Ще зовсім недавно, років 150 тому, в традиційній Індії дівчатам здебільшого заборонялося займатися йогою, оскільки це вважалося більше чоловічою практикою. Жіночою практикою вважали різні Ведичні танці, які за своєю технікою виконання не поступаються Хатха-Йозі, але при цьому вважається, що вони більше гармонізують жіночі енергії. Часто можна зустріти інформацію, що Хатха-Йога в основному розвиває чоловічі енергії. Ми не поділяємо ці погляди, оскільки в самих трактатах про Хатха-Йогу ми не бачили вказівки на гендерний поділ, але, можливо, вони мають місце бути. У сучасному світі погляд на йогу точно змінився і зараз частіше на цій практиці можна зустріти саме дівчат.

Часто в людини може виникнути питання: “Хто придумав ці пози, може якийсь лікар остеопат?”. Якщо таку людину привести до божества Шиви в храмі, показати його зображення і сказати, що ось це придумав Шива, то можна почути: “Що ви мені тут за казки розповідаєте? Це все міфологія”. Однак таких запитань не виникає у людей, які належать до Ведичної культури. Загалом важливо розуміти, що більша частина Ведичних творів написані санскритом, можна сказати, не зовсім людьми в нашому розумінні. Напевно, у сучасному світі їх могли б назвати живими істотами з інших більш розвинених планет. Тому, дуже важливо, щоб будь-яка інформація, на яку люди посилаються як на Веди, була підтверджена віршами санскритом із цих писань. Це дає змогу не додавати в ці знання особистої суб’єктивної інтерпретації.

Тому, автором Хатха-Йоги від початку є Бог Шива. Він повідав це знання людям для їхнього духовного розвитку, бо Хатха-Йога очищає тіло, розум, свідомість, приводить у гармонію внутрішній світ людини із зовнішнім і пробуджує природу Свідомості або душі.

Хатха-Йога не починається з асан або поз йоги, як зараз це прийнято в різних йога-центах. Вона починається з “крій”, іншими словами, методів очищення організму від токсинів і забруднень, описаних у трактаті Хатха-Йога Прадіпіка.

Також у практиці йоги важливими є й морально-етичні принципи, бо наші вчинки, спрямовані проти нашої ж божественної природи, знову енергетично забруднюють наше тіло. Ці принципи описані в розділі “яма і ніяма”. А вже після йде опис асан (пози йоги). Їхнє завдання – підготувати й очистити наше тіло для медитації. Адже дуже складно медитувати, якщо через 15 хвилин після початку, наприклад, у нас починає боліти або німіти нога, або якщо ми не можемо сидіти з рівним хребтом у правильній позі. А це дуже важливо для гармонійної циркуляції енергії в тілі. Ми вже мовчимо про наш розум, який у цей момент може одночасно думати про каструлю на плиті, про проєкт на роботі і про стосунки з нашою другою половинкою. Пози йоги приводять наше тіло до ладу через гармонізацію руху енергії, що благотворно впливає на роботу нашої гормональної системи.

Наступним етапом йоги є “Пранаяма” – це дихальні вправи, які спрямовані на гармонізацію як нашого тіла, так і розуму. Адже наш розум дуже неспокійний, і щоб привести його до балансу, треба досягти балансу і в нашому диханні, оскільки саме дихання запускає наш розум. Вважається, що для тіла не стільки важливий кисень, скільки важлива життєва енергія – “прана”, яку наше тіло отримує з кисню. Сам кисень, навпаки, окислює наше тіло і прискорює процеси старіння. Вважається, що тривалість життя залежить від кількості наших вдихів і видихів. Шляхом зменшення їхньої кількості, але поліпшення якості, тобто підвищення відсотка енергії, що накопичується за кожен вдих, ми можемо збільшити свою тривалість життя.

У сучасному світі вчені також стали приходити до цього розуміння. Перед тим як космонавтів відправити в космос, були створені певні капсули на Землі і людям потрібно було довгий час перебувати в них. Однак виявилося, що багато хто з людей у цих капсулах ставав дедалі слабшим і слабшим. Вчені стали шукати причини цього явища і звернули увагу на той факт, що під час дощу або грози повітря іонізується, що благотворно впливає на здоров’я. У результаті, вони почали іонізувати повітря всередині капсул, що призвело до поліпшення самопочуття у людей.

Не можна сказати, що прана – це іони, проте цей випадок показує, що нам необхідні певні компоненти повітря, щоб трансформувати їх в енергію. Крім того, ми також можемо отримувати енергію з їжі та сонячного світла.

Повертаючись до пранаями, можна сказати, що людина, займаючись цією практикою, приходить до того, що її енергетичні канали очищаються. Це призводить до сповільненого дихання або навіть можливості не дихати тривалий час. З Ведичних творів ми бачимо, що у Ведичний час багато мудреців для того, щоб їх не чіпали і не відволікали від практики, медитували під водою в річках завдяки саме пранаямі. Ця практика дає змогу заспокоїти розум і почуття та привести нашу практику на наступний щабель, що має назву Пратьяхара.

Пратьяхара – це базовий рівень чуттєвого контролю. Він дає змогу усвідомлювати наші внутрішні процеси в тілі, допомагає перестати реагувати на чуттєві подразники і почати сприймати й відчувати свою Свідомість. Далі людина переходить до наступного рівня і він називається Дхарана.

Дхарана – це можливість концентрувати свій розум і збирати його в одну точку. Концентрація на цьому рівні можлива як на внутрішніх, так і на зовнішніх об’єктах (полум’я, звуки, дихання, мантри тощо). Далі людина у своїй практиці рухається, можна сказати, до фінішної прямої самоусвідомлення і переходить до рівня Дх’яна.

Дх’яна – це вміння занурюватися у свою власну Свідомість, усвідомлювати себе вічною душею. По суті, тільки цей щабель можна назвати для всіх звичним словом “медитація”. Коли ми перебуваємо в цьому істинному стані Свідомості, наша душа пробуджується, і ми занурюємося в потужний потік очищення себе від усіх забруднень. У нас починає істотно змінюватися наш характер, смаки тощо. Ну і далі ми переходимо до мети цієї практики – це до Самадхі.

Самадхі – це ясний, природний, беззусильний стан Свідомості, в якому ми відчуваємо себе тим, ким ми є – душею.

Душа вічна за своєю природою, володіє всіма знаннями, і блаженна за своєю суттю. У цьому стані Свідомості немає минулого чи майбутнього, все перебуває тут і зараз. У цьому стані ми можемо бачити речі такими, якими вони є насправді, без впливу ілюзії матеріальної енергії (“Маї”).

Тож, друзі, Хатха-Йога – це дуже потужний інструмент самосвідомості, який не починається асанами і не ними закінчується. Це цілий багатоетапний процес, який веде до гармонії, балансу і до самоусвідомлення. Крім того, займаючись цією практикою, ми отримуємо додатковим бонусом і матеріальні блага у вигляді гарного здоров’я, енергії, довгої молодості, ясності та здорового мислення в старості. Важливо цінувати, не втрачати цю можливість і не відкладати в довгий ящик.

У минулому в багатьох народів такої можливості не було, і результатом їхнього життя часто ставала і продовжує ставати наявність безлічі захворювань, а також розвиток дитячої свідомості в дорослому віці. Навіть є приказка: “Що старе, що мале”. Однак це ненормально і неприродно. Це показник відсутності знання у людей.

Тому, друзі, вивчайте знання, цінуйте його. Ми, своєю чергою, через наш блог постараємося в цьому плані бути максимально корисними для вас 🤗

Детальніше про наші астрологічні послуги можна дізнатися написавши нам у дірект або на телефон +38063 594 00 92 (Viber, WhatsApp, Telegram).

Пост має загальний інформаційний характер. Ми даємо вектор. Для більш глибокого розуміння речей важливо вивчити це питання більш фундаментально, у тому числі на індивідуальних астрологічних консультаціях.

Дякуємо вам за те, що ви з нами 🥰

Олексій та Анна, JyotishClub 🕉

ॐ असतोमा सद्गमय ।
तमसोमा ज्योतिर् गमय ।
मृत्योर्मामृतं गमय ॥
ॐ शान्ति शान्ति शान्तिः ।।

Ом Асато Ма Сат Гамая
Тамасо Ма Джьотир Гамая
Мрітьйор Ма Амрітам Гамая
ОМ Шанті Шанті Шантіхи

Ом, Виведи мене зі світу ілюзій у реальність,
Виведи мене з темряви Невігластва до Світла,
Веди мене від смерті до безсмертя,
Нехай буде мир усюди 🙏


Читати продовження статті