Друзі, ми вирішили торкнутися дуже важливої теми і розповісти вам про те, що таке медитація 🧘♀️
У наш час всюди можна зустріти пости про різні ретрити, які пропонують різні техніки медитації. Ми пропонуємо розібратися, що насправді означає це поняття і який зміст спочатку в нього вкладався.
Давайте подивимося, що пропонує Вікіпедія для опису цього поняття. Медитація (від лат. meditatio – «роздуми») – низка психічних вправ, які використовуються у складі духовно-релігійної чи оздоровчої практики, або ж особливий психічний стан, що виникає внаслідок цих вправ (чи з інших причин).
Вікіпедія дає досить точний опис того, що сьогодні розуміють під цим терміном. Однак у Ведичній культурі в це поняття вкладався трохи інший зміст.
Одразу хочемо сказати, що ми не маємо на меті критикувати сучасні поняття медитації, і звісно, ми не виступаємо проти різноманітних ретритів та семінарів. Ми вважаємо, що дуже добре, коли людина може побути наодинці з собою, проводити час на природі, а також поспілкуватися з людьми, що розвиваються духовно, почитати молитви та мантри, послухати цікаву інформацію тощо. Однак ми спробуємо розкрити суть цього терміна, – що саме він означає в класичному розумінні.
Перед описом, ми хочемо звернути увагу на один нюанс. У Ведичній культурі нічого не робилося просто так або через те, що це красиво, приємно чи подобається. Кожна дія мала глибину і сенс, починаючи з прикрас, які людина одягала на тіло. Кожен камінь мав бути вдягнений на певний палець, у певний час, сам камінь мав підходити людині з астрологічно-енергетичного погляду. Одяг та його кольори також підбирали, зважаючи на астрологічну карту людини, а косметику – згідно з Аюрведою, щоб вона не просто робила людину красивою, а ще й сприятливо впливала на здоров’я. Навіть такі звичні речі, як китиці на кутах столу або штор – все це прийшло з Вед. Ми також можемо бачити китиці в одязі. Китиці прибирають негативну енергію, яка накопичується на краях і в кутах. З огляду на все перераховане вище, ми можемо зрозуміти, як все серйозно і глибоко розглядають Веди. Що вже говорити про медитацію.
Медитація – це термін, який прийшов до нас із йоги. Медитація – це рівень йоги і далеко не початковий. Коли ми намагаємося практикувати медитацію, ми стикаємося зі складнощами, наприклад, затікає нога, незручно сидіти, розум «тікає» в роботу, в побут, у стосунки. У підсумку, ми читаємо, наприклад, молитву, а водночас відчуваємо дискомфорт у тілі, і думаємо про готування їжі, дітей, ремонт. Загалом навіть цей вид медитації дасть позитивний ефект. Наш розум вчиться дисципліни, наша свідомість має правильний намір, мотив, мету. Ми докладаємо зусиль для зростання. Молитва чи мантра справді можуть мати великий вплив на нашу долю. І ці дії, нехай навіть зроблені неідеально, будуть враховані Всесвітом. Однак, якщо ми підходимо усвідомлено до цього питання й хочемо серйозних результатів, то мусимо докласти чимало зусиль, щоб зробити своє тіло та свій розум здатними до реальної медитації.
Медитація можлива з рівня, який називається Дх’яна – це сьомий рівень у йозі.
Давайте розберемося, як зробити себе здатним медитувати, а саме що нам кажуть Веди і через які рівні ми маємо пройти.
Перший рівень називається «Яма і Ніяма». Це зведення морально-етичних правил, яких людина повинна дотримуватися в повсякденному житті для того, щоб не забруднювати свою свідомість. Хочеться зазначити, що це не відразу може вийти в повному обсязі, оскільки на кожного з нас тисне тягар напрацьованої нами ж карми. Однак з часом, дотримуючись законів Дхарми, ми зможемо очистити свою свідомість.
Другий рівень називається «Шаткарми». По суті, це очисні процедури для тіла, де людині пропонується позбавити свій організм від паразитів, токсинів, надлишкового слизу і так далі, так як всі ці моменти дуже впливають на наші думки і поведінку.
Третій рівень називається «Асана». На цьому рівні ми тренуємо своє тіло, щоб воно могло сидіти довго в якійсь одній позі, щоб не затікала рука, нога. Асана також допомагає повернути здоров’я і тонус нашому тілу.
Четвертий рівень називається «Пранаяма». До неї вже серйозно можна приступати, коли людина може хоча б півгодини сидіти стабільно, нерухомо в якійсь одній позі. В ідеалі, в позі лотоса. Пранаяма – це дихальні вправи. Наш розум і наші думки дуже залежать від нашого дихання. Тому, чим більше ми очищаємо свої дихальні канали в тілі й розкриваємо свою грудну клітку, тим довше ми можемо не дихати, і як наслідок, не думати. Коли є дихання, з’являються думки, більшість з яких є наслідком нашої негативної карми. Згідно з йогою, ми дихаємо не стільки киснем, скільки праною. Сам же кисень сприяє окисленню і старінню нашого тіла.
П’ятий рівень називається «Пратьяхара». Це вже просунутий рівень, який доступний після того, як усі енергетичні канали наді в тілі очищені. Цей рівень говорить про те, що людина повністю контролює всі процеси в тілі та всі свої почуття. По суті, на цьому рівні людина у своєму тілі може відключити слух, зір, чутливість. Також із цього рівня людині можна робити операції без наркозу. Своєю психічною силою людина може просто відключити будь-яку свою частину тіла. З цього моменту можна контролювати вироблення гормонів і свою ендокринну систему. До того ж, з цього рівня можна по-справжньому дотримуватися целібату. А також, починаючи з цього рівня, людину можна називати словом «Свамі», і це означає, що людина є володаром свого тіла, а не його слугою. Це дуже важливі навички для переходу до реальної медитації.
Шостий рівень називається «Дхарана». Це концентрація, навмисна фіксація уваги на об’єкті чи звуці. Ось із цього рівня людина може медитувати і результат буде максимальний.
Сьомий рівень, як ми вже говорили вище, називається «Дх’яна». Це і є медитація, коли споглядання стає доступним лише після того, як наша психіка очищена концентрацією і немає грубих занепокоєнь і тривог.
Далі йде «Самадхі» – досконалість йоги.
Ось такий зміст вкладає Ведична культура в термін медитація. І кожен з вас, друзі, може дійти до цього рівня, якщо докладатиме зусиль у правильному напрямку 🤩
А як у вас справи з духовними практиками? Чи є у вас якийсь досвід на цьому шляху?
Детальніше про наші астрологічні послуги можна дізнатися написавши нам у дірект або на телефон +38063 594 00 92 (Viber, WhatsApp, Telegram).
Пост має загальний інформаційний характер. Ми даємо вектор. Для більш глибокого розуміння речей важливо вивчити це питання більш фундаментально, у тому числі на індивідуальних астрологічних консультаціях ☀️
Дякуємо вам за те, що ви з нами 🥰
Олексій та Анна, JyotishClub 🕉
ॐ असतोमा सद्गमय ।
तमसोमा ज्योतिर् गमय ।
मृत्योर्मामृतं गमय ॥
ॐ शान्ति शान्ति शान्तिः ।।
Ом Асато Ма Сат Гамая
Тамасо Ма Джьотир Гамая
Мрітьйор Ма Амрітам Гамая
ОМ Шанті Шанті Шантіхи
Ом, Виведи мене зі світу ілюзій у реальність,
Виведи мене з темряви Невігластва до Світла,
Веди мене від смерті до безсмертя,
Нехай буде мир усюди 🙏